Inwestowanie algorytmiczne (wprowadzenie) – na czym polega?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób podejmujemy decyzje w zwyczajnym życiu codziennym? Pewnie nie, jeśli tak na pewno zauważyłeś pewne prawidłowości w swoich zrachowaniach. Można je porównać do pojedynczych algorytmów. Spróbujmy, więc opisać twój przykładowy poranek.
Poranek – cel: Chcę być przed 8: 00 w pracy.
Wstajesz o 7.00 Jesteś śpiochem, więc bez budzika ani rusz. Jesz śniadanie – lubisz świeże pieczywo, więc najpierw szybka wizyta w sklepie, jeśli nie będzie świeżych bułek na pewno wybierzesz płatki z mlekiem. Po śniadaniu ubierasz się i wychodzisz na autobus. Odjazd, 7: 35 (jeśli nie zdążysz za 5 minut masz następny). Jesteś przed 8: 00 w pracy.
Na pewno zauważyłeś, że to nic innego jak wykonanie algorytmu. Możemy go opisać tak:
Poranek (algorytm)
1. Jeśli zadzwoni budzik to się obudzę. (Warunek podstawowy bez tego dale nie ruszymy i cel nie zostanie osiągnięty zaśpimy do pracy)
2. Wizyta w sklepie. Jeśli są bułki – jesz bułki, jeśli nie – płatki (warunek niekonieczny do wykonania zadania)
3. Ubierasz się (czynność zwykła – bez warunku)
4. Autobus 7: 25 tak – Wynik: Cel osiągnięty jesteś o czasie w pracy
– Jeśli nie – czekamy na następny i nim jedziemy do Pracy i mamy: Cel osiągnięty
– Jeśli nie przyjedzie spóźnimy się, cel nie zostaje osiągnięty.
Jak widzimy na tak prostym przykładzie wszystko, z czym mamy do czynienie możemy opisać algorytmem – mało tego, sami jesteśmy jego częścią.
W podobny sposób inwestujemy na rynkach finansowych. Dla tego powinniśmy się przygotować do inwestowania poprzez postawienie sobie jasnego celu. Jeśli nasz cel zostanie precyzyjnie określony wtedy musimy zastanowić się jak go osiągnąć. Czyli mówiąc już w języku algorytmów napisać strategię oraz rozpisać ją na poszczególne mniejsze etapy (pojedyncze algorytmy).
Padło słowo STRATEGIA, – co przez to należy rozumieć. Jest to zbiór określonych zachowań prowadzących do określonego celu.
W tym momencie możemy zastanowić się, jako inwestor czy będziemy sami taką strategię próbowali stworzyć czy skorzystamy już z działającej sprawdzonej.
W tym miejscu często wpadamy w pułapkę. Mianowicie zauważ, że najwięcej do powiedzenia, jeśli chodzi o edukację na temat tworzenia strategii oraz samych zachowań na rynku mają Brokerzy, którym najmniej powinno na tym zależeć. Szczególnie wszystkim, którzy działają, jako MM i STP.
Dziwne? – Prawda?! No właśnie i tutaj nasuwa się pytanie, dla czego tak jest?
Odpowiedź jest bardzo prosta i niestety prozaiczna – chodzi jak zwykle o pieniądze. Dzięki wprowadzeniu błędnych założeń – nakłanianiu do ich stosowania osiągają oni niesamowite profity. Co można w takim razie zrobić?
Przyjrzyjmy się faktom.
Wiemy, że na rynkach finansowych w Polsce 70% ludzi traci. Praktycznie 100% z nich to inwestorzy opierający swoją obecność na rynku na tym, czego dowiedzieli się poprzez udział webinarach, kursach z książek czy od kolegów, czyli osoby związane lub będące brokerami bądź nieposiadające odpowiedniej wiedzy.
Dla czego tracimy? Nie chcąc w tym momencie wdawać się w szczegóły – głównym powodem jest zaufanie właśnie brokerowi. (Szczegółowo ten temat omawiam ze słuchaczami na naszych szkoleniach). Jeśli twierdzisz inaczej zobacz na historię takich „trade-ów”, ściśle określonych i wykonanych zgodzie z tym, czego uczą? Po prostu to nie działa! Jeśli by działało nie szukałbyś przecież alternatywy – prawda? Wszyscy uczący byliby bardzo bogatymi ludźmi a wiemy, że tak nie jest.
Jeśli ten etap masz już za sobą bądź nie masz ochoty dołączyć do tego grona proponuję wykorzystać już sprawdzone strategie.
Myślę, że to dobre miejsce na wyjaśnienie, że strategia to nie pojedynczy automat, robot, czy Expert Advisor jak to często mylnie się mówi. Strategia to zbiór zasad nadrzędnych pozwalających na osiągnięcie precyzyjnie określonego celu. Do stworzenia takiej strategii używa się automatów, ale nie jest to koniecznym warunkiem ( chodź w praktyce nie znam już żadnego poważnego inwestora, czy grupy inwestorskiej, który nie wspomaga swojego handlu, chociaż w niewielkim stopniu wykorzystując dobrodziejstwo automatów do handlu czy prowadzenia pozycji, zwanych właśnie Expert Advisor w skrócie EA).

O to jest pytanie! I tutaj powinna być poruszona jedna największych tajemnic inwestowania. Najważniejsza jest uczciwość w stosunku do samego siebie. Nigdy nie mówmy sobie, że coś potrafimy, jeśli nie jesteśmy tego pewni. Ta zasada pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu, nerwów i pieniędzy.
Jak zbudować własną strategię:
Należy:
– określić cel możliwy do osiągnięcia. To bardzo ważne unikniemy późniejszego rozczarowania
– wskazać sprawdzony sposób, w jaki to chcemy osiągnąć.
– określić, co zrobimy po osiągnięciu celu
Jeśli nie potrafimy zarobić działając samemu na Forexie 10% depozytu miesięcznie nie możemy zakładać, że zarobimy 300% w roku prawda?! Niestety takie założenia leżą często u podstawy nieudanej strategii.
A co było gdybyśmy skorzystali ze strategii Algorytmicznych (automatycznych), które są już sprawdzone? – Omijamy wtedy etap tworzenia strategii, często bardzo długi i okupiony ogromnymi kosztami – jedynie dopasowując gotową do siebie.
Wtedy zaczynamy zarabiać zgodnie z jej założeniami praktycznie w momencie uruchomienia jej na platformie. Znacznie skraca do osiągnięcia określonego celu. Mogę w tym miejscu podpowiedzieć, że ogromną kopalnią wiedzy są szkolenia prowadzone prze z autorów takich strategii bądź osoby czynnie inwestujące przy ich pomocy.


Ostrzeżenie!
Brzmi groźnie, ale w tym miejscu należy zwrócić uwagę na jedną z największych pułapek czyhających na niedoświadczonego inwestora. Niektórzy sprzedawcy reklamują swoje roboty pokazując rzekome zyski, jakie on osiągał automat przez lata. Często zdarza się, że okres ten to np. 3 lata zyski wynoszą 3 MLN USD z 1 000 USD. Wtedy powinna się na zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Skoro autor posiada na swoim realnym koncie jak zapewnia taką kwotę, to, dla czego nie korzysta z tych pieniędzy, nie multiplikuje zysków poprzez składanie procentu. Dziwne?!!! – Prawda. Dodatkowo trudni się sprzedażą takiego automatu po 40 USD.
W takim przypadku możemy być pewni, że ktoś próbuje nas oszukać i należy się trzymać od niego z daleka.
Pamiętajcie! Firmy czy osoby będące autorami wartościowych strategii nigdy nie będą się chwaliły zyskami. Jest to oczywiste choćby ze względów podatkowo fiskalnych, ale i nie tylko. Strategie, jakich używają zawodowcy, zakładają wykorzystanie wielu automatów do różnych zadań. Przypisanie, więc zysku na koncie tylko jednej ze strategii byłoby nieuczciwe. Ja sam używam podczas codziennego inwestowania kilku strategii głównych i przynajmniej jednej strategii uzupełniającej.
O tym jak zbudować prawdziwą strategię nadrzędną dowiecie państwo na szkoleniach. Niniejszym, więc zapraszam do inwestowania z nami oraz do korzystania ze szkoleń.
Ryszard Brewczyński